1 Kg pamuğun yetiştirilebilmesi için yaklaşık 10.800 litre suya ihtiyaç vardır.

Rejenere iplik üretiminde ise suya gereksinim duyulmamaktadır.

Su kullanımı gerektirmeyen üretimimiz sayesinde günlük 216 milyon litre su tasarrufu sağlanmaktadır.

Baştan sona en son teknoloji makine parkuruna sahip tesisimiz ile otuz beş yıllık ham madde ve yirmi yıllık iplik üretim tecrübemiz harmanlanıp, entegre elyaf tesisimizde üretilen yüksek kalite renkli elyaflar kullanılarak son kullanıcıların taleplerine uygun geniş renk seçeneklerine sahip iplik üretilir.

Rejenere İplik

Üretilmiş kumaşların konfeksiyonlardan kırpıntı dediğimiz fazlalıkları toplanıp renk ve kalite kontrollerinden geçtikten sonra ayrıştırma yapılarak gruplandırıldığı parçalar firmamızın geri dönüşüm bölümünde parçalanıp akabinde geri dönüşüm makinesinden geçerek elyaf haline getirilir.

Bu geri dönüştürülmüş elyafların uzunlukları kısaldığı için, müşteri isteğine ve kullanım alanına göre götürücü dediğimiz bir başka elyafla harmanlanarak tesisimizde belli ayarlarda open end makine parkurundan gerekli dikkat ve hassasiyet ile geçirilerek rejenere iplik üretimi gerçekleşir.

Rejenere iplik günümüzde çorap, triko, örme ve dokuma sanayilerinde; daha yaşanabilir bir dünya için çevre dostu üretimin bilincinde olan son müşterilerin sayısı gün geçtikçe arttığından bu alanlarda rejenere iplik yani geri dönüştürülmüş iplik ihtiyacı ise artarak kullanılmaktadır. Maalesef bir kilogram pamuk üretimi için 10800 litre tatlı su kaynakları tüketilmektedir ve küresel ısınmanın olduğu dünyamızda kullanılabilir tatlı su kaynakları azalmakta olup, suya ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır; günümüzde tüketilen tatlı su kaynaklarının büyük çoğunluğu birinci sırada tarımda kullanılmaktadır. Tesisimizde son teknoloji makine parkurlarımızla günlük ortalama 20tonluk rejenere iplik üretimimizle dünyamıza 216milyon litre tatlı su tasarrufu sağlayarak geri dönüşüm yapıyor ve her gün gelişmeleri takip ederek üretimimize devam ediyoruz.

Türkiye’den Dünya’ya değer taşıyan Nursa İplik kalite ve müşteri memnuniyetinde sürdürebilirlik ilkesiyle çevreye duyarlı üretim yapmaktadır.